Valokuvakansioperinteen jatkaminen

Hei!

Pukin Matilla on Kymen Kameroiden valokuvakansiot, ihan oikeat kansiot oikeilla valokuvilla. Kuvien kerääminen kansioihin on pysähtynyt vuoteen 2012. Nyt koetetaan saada tuo menetetty aika uudelleen kiinni keräämällä seuramme toimintaan liittyviä kuvia vuodesta 2012 tähän päivään. Tarvitaan kaikkien seuralaisten, ja miksei jo seuratoiminnasta poisjääneiden apua kuvien keräämiseksi.

Idea on yksinkertainen. Jos sinulla on kuvia seuran toiminnasta ja haluat antaa kuvasi ehdolle Kymen Kameroiden valokuvakansioon tulostettavaksi kuvaksi, voit lähettää sen alla olevien ohjeiden ja kuvien latauslinkin kautta. Matti pääsee näkemään teidän lähettämänne kuvat ja valitsee niistä kansioon tulostettavat kuvat. Matti myös sponsoroi meitä lupaamalla tulostaa ja kansioida kuvat.

Kuvien nimeäminen on aika tärkeä juttu. Saattaa aluksi vaikuttaa hankalalle, mutta arvostamme kovasti sitä että kuvat on ohjeen mukaan nimetty. Kuvan nimenä tulee olla ensin aika ja sitten siihen kansioon kuvan alle kirjoitettava teksti. Tuo aika on tärkeä sen vuoksi että kuvat saadaan oikean vuoden, kuukauden ja ehkäpä päivän mukaan järjestykseen.

Valokuvien nimeäminen ennen lataamista:

Tiedostonimen tulee sisältää seuraavat tiedot 

– kuvausvuosi

– paikka tai tapahtuma

– kuvassa näkyvien henkilöiden nimet (jos ihmisiä on paljon niin nimiä ei tarvitse kirjoittaa)

Esimerkki:

Jos kuva on otettu toukokuussa 2012 toukokuun 11 päivä tervaleppälehdossa ja siinä näkyy Maija Mattila ja Mikko Muttila, niin tiedostonimi on.

2012-05-11 tervaleppälehto maija mattila mikko muttila.jpg

Tärkeintä on, että tiedostonimi alkaa vuosiluvulla. Lisää myös kuukausi ja päivämäärä jos tiedät ne.

Kuvalla saattaa olla joku hauska nimikin, esimerkiksi ”kuvakulmia”, sen voi kirjoittaa tiedostonimeen vaikka näin.

2012-05-11 tervaleppälehdossa kuvaajien kuvakulmia.jpg

Lataussysteemi lisää automaattisesti tiedostonimen loppuun kuvaajan nimen, joten sitä ei tarvitse itse lisätä.

Kun olet nimennyt kuvan niin sen voi lähettää kuukausikisakuvien tapaan tämän linkin kautta:

https://www.dropbox.com/request/Y0XdHvxd3LX9xVjElcsC

Toivottavasti saadaan kuvia kerättyä ja kansioitua ”oikeina valokuvina”. Jossain sopivassa tilanteessa jo tehtyjä valokuvakansioita voitaisiin yhdessä katsella.

Tällaista tälläerää! Kyselkää sähköpostilla tai ihan miten vain jos jokin tässä asiassa jäi askarruttamaan.

Artikkelin kansikuvana retkeltä Suomenlinnan 7.6.2008

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *